Welcome to West Central AA Hockey


  • Thanks to our 2016-17 SPONSORS:
  • NuVision
  • Syngenta
  • Wrangler Tanker Service Ltd
  • Intricate Networks Inc
  • E & L Building Contractors
  • C.J. Condensate
  • CFYM 1210
  • Assante
  • G-Mac Ag Team
  • Apex
  • Glencross Charity Roughstock Event
  • Rev Energy Services Ltd
  • NUKLS Welding
  • Cresent Point
  • Rona
  • Guppy's Car and Truck Spa
  • Integra Tire (George de Bussac)
  • Southwest Paving
  • Roe & Peszko Barristers & Solicitors
  • Japa Electric
  • Great Canadian Oil Change
  • Crude X Contracting
  • Napa Auto Parts (Jack de Bussac)
  • Red Lion Inn Cold Beer & Wine Store
  • Hardcore Fitness
  • Double Deuce Trucking Ltd
  • Crop Production Services
  • Kindersley Glass Ltd
  • JDL Underground LTD
  • Precision Instrumentation (Trent Herner)
  • Dodsland Credit Union
  • Subway Biggar
  • Biggar Insurance
  • Bahm's Auto Service & Supply Ltd
  • Close Perkins & Hauta
  • Tisdale Sales & Service Ford
  • Steel View Oil Pressure Services
  • Supreme Source for Sports
  • Weese Electric
  • MRC (Justin Bast)
  • Designs By Nancy
  • DVogs Contracting
  • Sieben Meats
  • Hollands Hot Oiling Ltd.
  • Hill Acme
  • Impact Energy Services
  • Tarpon
  • CJYM 1330
  • Back 40 Embroidery
  • Parrish & Heimbecker Ltd.
  • Caylee Trucking
  • Dipple Contracting




PeeWee


Practice:
Tuesdays: Kindersley 5:30
Wednesdays: Alternating Dodsland 7:40 or Kerrrobert 7:00




League Games:

Sat Sept 24th Swift Current 2:00pm Kindersley WCEC
SunSept 25th @ Swift Current 12:00pm

Sun, Oct 16th Warman 11am Kindersley Co op
Sat, Oct 22nd @ Prince Albert 4:45pm Stueart
Sun, Oct 23rd @ Prince Albert 11am Stueart
Sun, Oct 30th Prince Albert 11am Kindersley Co oP

Sat, Nov 5th Humboldt, 530pm Rosetown
Sun, Nov 6th Humboldt 2pm Kindersley Co op
Fri Nov 11th @ Tisdale 7:15pm Rec Plex
Sat Nov12th @ Tisdale 2:15pm Rec Plex
Sun Nov 13th @ Warman 10:45am
Sat Nov 19th @ Humboldt 1:00pm Leroy
Sun Nov 20th @ Humboldt 1:00pm Leroy

Sat Dec 10th @ North Battleford 2:30pm
Sun Dec 11th @ North Battleford 11:30am
Fri Dec 16th Tisdale 530pm Dodsland
Sat Dec 17th Tisdale 1230pm Rosetown

Sun Jan 8th @ Warman 1:00pm
Fri Jan 13th Melfort 6:00pm Rosetown
Sat Jan14th Melfort 11:00am Kindersley
Suny Jan 15th Warman 12:30pm Rosetown
Sat Jan 28th Prince Albert 3:00pm Dodsland
Sat Feb 11th Battleford 11:00am Kindersley Co op
Sun Feb 12th Battleford 11:00am Kindersley Co op
Sat Feb 18th @ Melfort 3:45pm Star City
Sun Feb19th @ Melfort 1:15pm Star City





Playoffs/Tournaments:

October 7, 8, 9 Crowchild Challenge Calgary
December 2nd, 3rd, 4th Home Tournament
January 19, 20, 21, 22 Regina Tournament
February 3rd, 4th, 5th Brandon Tournament

Bantam


Practices:







League Games:
HOME GAMES
Oct 8-Maniacs @ Kindersley 2:00PM
Oct 9-Genarais @ Kindersley 2:00PM
Oct 15-Stallions @ Kindersley 2:00PM
Nov 5-Notre Dame @ Rosetown 3:00PM
Nov 9-North Battleford @ Dodsland 8:00PM
Nov 11-Monarchs @ Dodsland 8:00PM
Nov 26-Sask Valley @ Unity 2:30PM
Dec 16-Melville @ Dodsland 8:00PM
Dec 17-Yorkton @ Kerrobert 8:00PM
Jan 7-Humbolt @ Unity 2:00PM
Jan 8-Aces @ Kerrobert 2:00PM
Jan 15-Outlaws @ Kindersley 2:00PM
Jan 27-Prairie Storm @ Dodsland 8:00PM
Jan 28-Prince Alber @ Kindersley 2:00PM
Feb 11-North East @ Kindersley 2:00PM
AWAY GAMES
Oct 2- @ NB(Battleford Arena) 2:15PM
Oct 21-@ Prince Albert(Steuart Arena)8:15PM
Oct 22-@ Stallions(Gordie Howe Kinsmen)2:30PM
Nov13-@ Sask Valley(Warman Legends Centre)3:00PM
Nov 18- @ Swift Current(FW Arena)8:00PM
Nov 19- @ Moose Jaw(Pla-Mor Palace Bert Hunt)3:00PM
Nov 20- @ Generals(Gordie Howe Kinsmen)2:30PM
Dec 6- @ Maniacs(Rod Hamm Arena)7:15PM
Jan 12- @ Outlaws(Gordie Howe)7:45PM
Jan 14- @ Stallions(Gordie Howe)2:30PM
Jan 21-@ Humbolt(EPA)3:15PM
Jan 22- @ North East(Melfort)2:00PM
Feb 3-@ Weyburn(CP Place)7:30PM
Feb 4- @Estevan 8:00PM
Feb 5- @ Regina Pat Blues(Co-OpC6)12:30PM




Playoffs/Tournaments:

Oct 27-30 Regina Bantam AA Tournament
Dec 9-12 Prince Albert Bantam AA Tournament

Midget Girls


Practices:
Tuesday Dodsland 7:30
Thursday Kindersley 7:00




League Games:
Sun Oct 23 4:00 Prince Albert WCWK Stuart Arena
Sun Nov 13 3:15 Stoon Bantam WCWK Rod Hamm
Sun Nov 20 4:30 Stoon Midgets WCWK AG 2 Arena
Fri Nov 25 8:00 WCWK Meadow Lake Dodsland
Sun Nov 27 5:00 WCWK Elrose Dodsland
Sat Dec 10 5:00 WCWK Meadow Lake Dodsland
Sun Dec 11 1:00 WCWK Stoon Midget Kerrobert
Fri Dec 16 8:00 Meadow Lake WCWK ML Arena
Sat Dec 17 5:30 Meadow Lake WCWK Flying Dust
Sun Dec 18 4:00 Prince Albert WCWK Stuart Arena
Tues Jan 3 7:00 WCWK Elrose Eston
Wed Jan 4 6:30 Elrose WCWK Eatonia
Sat Jan 14 2:00 WCWK N. Battleford Kindersley
Sun Jan 15 11:00 WCWK N. Battleford Kindersley
Sat Jan 21 7:00 Stoon Bantam WCWK AG Arena
Sun Jan 22 4:30 Stoon Midgets WCWK AG Arena
Sat Jan 28 12:00 WCWK Stoon Bantam Dodsland
Sun Jan 29 2:30 WCWK Stoon Bantam Kerobert
Wed Feb 1 7:00 Elrose WCWK Elrose
Sat Feb 11 12:00 WCWK Stoon Midget Dodsland
Fri Feb 17 7:45 N. Battleford WCWK Battleford Arena
Sat Feb 18 5:15 N. Battleford WCWK Battleford Arena
Sat Feb 25 2:00 WCWK Prince Albert Dodsland
Sun Feb 26 12:00 WCWK Prince Albert Dodsland





Playoffs/Tournaments:

Dec 1-4 Regina Tournament
Jan 5-8 Prince Albert Tournament

WEST CENTRAL AA FALL CAMP DATES FOR 2016-17 SEASON
West Central AA Fall Camp dates set for 2016-2017 season. Camp fees are $75.00 per player

Pee Wee:



Bantam:



Midget Girls:


Please complete Fall Camp registration under 'Forms' and submit to division coaches or Rick Hawes at rawhawes@gmail.com, If you have questions please call Rick at 306-460-8891


PEEWEE GROUP WINS GOLD!

2015-2016
The Peewee group just won the gold at the Calgary AA Peewee Crowchild Challenge!  
CONGRATULATIONS, MIDGET GIRLS!
2015-2016 MIDGET GIRLS PROVINCIAL & LEAGUE CHAMPIONS!

CONGRATULATIONS!!!!!
On being LEAGUE & PROVINCIAL CHAMPS!

The Midget AA Girls finished their Provincial playoffs with a 5-0 total points Series win over Estevan and Finished League Finals winning both games of their best of 3 series vs Saskatoon Chargers!!!

Last Updated: Thursday, April 7th @ 1:00pm.


To post an announcement or update practice or game schedule please contact us:
Your Name: (*)
Your Phone:     
Your Email: (*)
Comment: (*)
(*) marks a required field.
Coaches for 2016-17 Season

PeeWee:
Head Coach: Joel MacDonald
Email: supremesports@sasktel.net
Asst Coach: Kelly Ostrom
Asst Coach: Blain Hillbig

Bantam:
Head Coach: Jason Kelly
Email: cjkelly@sasktel.net
Asst Coach: Ken Ralston
Asst Coach:

Midget Girls:
Head Coach: Mike Rublee
Email: marublee@yourlink.ca
Asst Coach: Ron Cannon
Asst Coach: Corey Garrett

If you have ANY questions, please feel free to contact any Board Member

Follow us on Twitter Visit us on Facebook sponsored by Intricate Networks


Built & Maintained with iWEBMANAGER